A szervezetek jelenlegi állapota kétféle erő hatásaként írható le: az egyik a változásokat elősegítő, ill. kereső erő, a másik a változásokat fékező erő.
Változást nem érdemes minden áron végrehajtani. Csak akkor szabad változtatni, ha a változásból származó haszon nagyobb, mint a szervezet megzavarásából, a ráfordított idő és energia elvesztéséből és az ellenállás leküzdéséből származó költség.
Ezért minden változtatás a jelenlegi helyzet elemzésével kell, hogy induljon. Ezután lehet a változás irányát megállapítani.
Változás iránya: 2 alapvető állapot különböztethető meg. Az egyiknél ismert az elérni kívánt jövőbeli állapot. Ekkor az a kérdés fogalmazódik meg: „Hogyan tudnám a vezetésem alá tartozó egység kívánatosabb állapotát elérni?”
A másik esetben a kívánatos jövőbeli állapotot még meg kell határozni: „Vajon mi a legkívánatosabb állapot?”
A változás folyamata három fázisból áll: fellazítás, változtatás, megszilárdítás.
Fellazítás: a régi elgondolások, eljárások fellazítását jelenti. Megpróbáljuk az emberek gondolkodását befolyásolni annak érdekében, hogy fogadják el és hajtsák végre a változást. Várhatóan ebben a szakaszban találkozunk a legnagyobb leküzdendő ellenállással..
Ezt a helyzetet az ellenállás okainak felismerésével, megértéssel és odafigyeléssel kezelhetjük a leghatékonyabban. A drámajáték eszköztára a személyiség figyelembe vételével, kibontakoztatásával hatékonyan alkalmazható ennek megvalósításában.
Ellenállás okai: megszokotthoz való ragaszkodás, egyéni érdek, félreértés-bizalomhiány, különböző beállítottság-attitűd (PIAV), különböző viselkedésformák (DISC).
Ellenállás leküzdése:
-
képzés és kommunikáció: előzetes tájékoztatás egyéni, ill. csoportos formában, valamint képzés biztosítása az új eljárások elsajátítására.
-
részvétel és bevonás: résztvevők bevonása a tervezésbe és bevezetésébe, tanácsaik meghallgatása és beépítése a változtatásba.
-
segítségnyújtás és támogatás: jelenthet átképzést, rendkívüli szabadságolást, motiválást és érzelmi támogatást is.
-
tárgyalás és megegyezés: kompromisszumos megoldások kidolgozása és felajánlása, amelyek ösztönzőket tartalmaznak az aktív vagy potenciális ellenállók számára.
-
manipuláció és kooptáció: az információk szelektív megosztásával
-
nyílt és burkolt erőszak.: kényszer alkalmazása megfenyegetéssel, negatív következmény kilátásba helyezésével.
Változtatási stratégiák: A változtatás sikeres kivitelezéséhez fontos a helyes stratégia kialakítása, megválasztása. Ez egy egyenes két pólusa közötti szakaszon képzelhető el, ahol az egyik végen a rendkívül gyors bevezetés, világos cselekvési terv, mások kismértékű bevonása áll, míg a másik végen sokkal lassabb változás, kevésbé kidolgozott terv és a kezdeményezőkön kívül sok más szereplő bevonása áll.
Megszilárdítás: Elengedhetetlen a változási folyamat állandó figyelemmel kísérése, hogy az új helyzet ne a változás megvalósulása nélkül szilárduljon meg. A váratlanul felbukkanó gátló erőket fontos megismerni, értelmezni és megfelelő módon kezelni.
|