Legfontosabb célja a munka humanizálása; megteremteni a lehetőséget a szervezeti tagok, mint személyiségek kibontakozásához, önmegvalósításához. Feladata a szervezeti tagok flexibilitásának, innovációs készségének, kreativitásának a fejlesztése, a szervezeti identitástudat megteremtése. Ennek elérésében kiemelkedő szerepet tölt be a drámajáték eszköztárának, módszertanának és szemléletének a használata. Eredménye a vállalat gazdasági mutatóiban is jelentkezik. Sok változási helyzetben alkalmazható.
Alapelvek:
-
a) az emberek igénylik a személyiség fejlődését és fejlesztését. Ez az igény főként támogató és erőpróbára sarkalló környezetben elégíthető ki.
-
b) A legtöbb alkalmazott képességeit nem használják ki, a legtöbb szervezetben a megengedettnél nagyobb mértékben is képesek lennének cselekedeteikért a felelősséget vállalni és a szervezeti célok megvalósításában fokozottabban közreműködni. Ezért a munkájukkal kapcsolatos előírások, a vezetői előítéletek vagy más tényezők a formális szervezetekben dolgozó egyéneket gyakran demotiválják.
-
c) A csoportok igen fontosak az embereknek, a legtöbb ember igényeit közösségben elégíti ki. A munkacsoport a beosztottakat és vezetőt is magában foglalja és igen nagy hatással van a csoporton belüli egyénre.
-
d) A munkacsoportok a közös munka révén növelhetik hatékonyságukat mind az egyéni igények kielégítésében, mind a szervezeti követelmények megvalósításában. Ehhez a vezetővel való vertikális kapcsolatról a tagok egymás iránti támogatására szükséges áthelyezni a hangsúlyt.
-
e) A legtöbb embernek attitűdje és érzései vannak, amelyek meghatározzák viselkedését, de a szervezeti kultúra igyekszik ezek felszínre kerülését megakadályozni. Az érzelmek elnyomása károsan hat a problémák megoldására, a munkával való megelégedettségre és a személyiség fejlődésére.
-
f) A legtöbb szervezetben a kívánatosnál és elérhetőnél alacsonyabb fokú az emberek egymást segítése, a bizalom és az együttműködés.
-
g) Az egyének vagy csoportok közti ellentétek oka gyakran inkább a szervezetben, mint az érintett emberekben van.
-
h) Ha az emberek érzéseit fontosnak tartják, ezzel új forrásokat nyitnak meg a vezetés, a kommunikáció, a célkitűzések, a csoportok közti együttműködés és a munkával való megelégedettség javítására.
-
i) Ha a konfliktusok megoldásában a rendszabályozásról vagy az elsimításról a vélemények nyílt ütköztetésére helyezzük a hangsúlyt, akkor elősegítjük mind a személyiségek fejlődését, mind a szervezeti célok megvalósulását.
Eredménye:
-
A szervezeti tagoknak a feladatokhoz, tevékenységekhez, problémákhoz való hozzáállása pozitív irányban változik.
-
A magatartásban, viselkedésben is konkrétan megnyilvánuló pzitív változások jönnek létre. Ezek az aktivitás szintjében, az önállóságban-felelősségvállalásban vagy a munkatársak közötti kapcsolattartásban, kommunikációban jelentkeznek.
-
Növekszik a munkatársak biztonságérzete, az általános elégedettség szintje, a szervezeti célokkal való azonosulás mértéke.
-
Mindezek eredményeként javul a vállalat teljesítménye.
Alkalmazása:
-
a) Ha a vállalat meglévő kapacitásait tökéletesíteni akarja, hogy minél inkább készen álljon a környezeti változásokra.
-
b) Ha a szervezet új technológiákat, új munkamódszereket kíván bevezetni és ennek hatékony megvalósulása érdekében változtatni kell a szervezeten, rendszereken, attitűdön.
-
c) Ha a szervezet nem képes céljait megfelelő mértékben elérni, vagy új célok elérése érdekében kell a munkatársakban hozzáállásbeli, magatartás-viselkedésbeli változásokat elérni.
-
d) Ha új egységeket hoznak létre a szervezetben (régiók, osztályok, vezetői szintek, gyárak, stb.)
Folyamata:
-
a) Diagnózis: Környezeti változásokkal, hatásokkal, problémákkal és lehetőségekkel való összeütközés. A szervezetre való hatás felismerése, megértése.
-
b) Érintettek bevonása: a programokba való bevonás elérése, a résztvevők igényei.
-
c) Célkitűzés: megfogalmazzuk a változtatás céljait.
-
d) Fejlesztés: változtatási és fejlesztési tevékenységek, programok.
-
e) Értékelés: felmérjük a végbement változást, értékeljük a programot, összemérjük a jelenlegi állapotot az aktuális környezeti tényezőkkel. |