Beavatkozás a rendszerbe
Egy rendszer szabályozásának a megváltoztatása az output oldal teljesítményének javítása céljából. A szabályozás egy olyan tevékenység, amelyet egy rendszer saját tevékenységeire alkalmaz, hogy elérjen egy célt vagy fenntartson egy kívánt állapotot. A rendszernek van input és output oldala. A környezet minden egyes komponense a rendszer valamely input forrása lehet. A környezetből származhatnak ellenőrizhetetlen inputok, zavarok, melyek hatással lesznek a rendszer teljesítményére és így outputjaira.
A szabályozó rendszer célja, hogy a lehető legkisebb mértékűre szorítsa le a rendszer outputjának eltérését a kívánt értéktől.
A beavatkozás általános modellje:
-
a) diagnózis
-
b) tervezés
-
c) megvalósítás
Diagnózis:
A probléma megközelítési módjának meghatározása, elfogadása
(ld.helyzet elemzés - diagnózis), célok kitűzése, korlátok meghatározása, mérési skála kialakítása
Tervezés:
Megoldási lehetőségek kialakítása, kiválasztása és modellezése
Megvalósítás:
Megoldási lehetőségek értékelése, kivitelezési terv elkészítése és megvalósítása
Kivitelezési technikák:
Egy új rendszernek a régi helyett történő beállítására 3 alapvető megközelítést alkalmaznak.
- a) nagy robbanás – „big gang”: egy adott időpontban a régi rendszer teljesen megszűnik és attól a pillanattól kezdve már csak az új működik
- b) próbafelvétel: egy kis egységnél először kipróbálják az új rendszert anélkül, hogy a szervezet egészénél bármilyen változtatást, vagy arra vonatkozó elkötelezettséget tennének
- c) párhuzamos működtetés: az új rendszer beindításával együtt egy átmeneti időn keresztül a régi rendszer is üzemeltethető, használható, így bármilyen hiba vagy probléma esetén sem kerül veszélybe a szervezet működése.
|